Analiz

Görselleştirme teknojilerindeki gelişmeler farklı veri kaynaklarından verinizi alıp birleştirmenize ve güzel bir görsellik desteği ile analiz etmenize imkan veriyor. Fakat veriniz büyüdükçe ve çeşitlendikçe başka teknolojilere de dahil olmanız gerekecektir:

 

  • ETL (Extract-Transform-Language): Verinizi çok farklı kaynaklardan alıp birleştirebilirsiniz. Birleştirme sırasında paralel olarak verinizi işleyebilir ve dönüştürebilirsiniz.
  • Veriambarı veri modelleri: Verinizi farklı modeller ile dizayn ederek erişimlerinde büyük performans kazançları sağlamalısınız.
  • OLAP: Derinlemesine analizler yapmanız için KÜP teknolojilerine adım atmanız gerekebilir.
  • Büyük Veri: İlişkisel verinizi, büyük veriniz ile birleştirebilirsiniz.
 
Şimdi çok daha büyük hacimdeki verinizi çok daha yüksek performans ile analiz edebilirsiniz. 

Veri Kaynaklarınızdan Raporlama Sistemlerinize Kadar Tüm Süreçleriniz Kontrolünüz Altında

İş Zekası ve Veriambarı

 

Data => Business Intelligence => Information

 

Bazı kelimelerin Türkçeleri literatürde tam olarak yerli yerine oturmadığı için yazılarımda bilinçli olarak İngilizce karşılıklarını kullanıyor olacağım. Bu kısa açıklamadan sonra hemen hızla konumuza gireyim. Birbiri ile iç içe 3 kavramdan bahsedeceğiz: Data, Knowledge ve Information. Devamı...

 

Yerli otomobil ve İş Zekası

 

Uzun zamandır gündemimizde olan bir tartışma “Türkiye %100 yerli otomobil üretebilir mi?”.

Otomobil üretmenin en kritik tarafı herhalde motorunu üretmektir ve otomobillerden çok anlayan birisi değilim ama “motor” üretmenin çok ta sıkıntılı ve gizli bir süreç olduğunu zannetmiyorum. 

Devamı...

 

Yeni Teknolojiler İş Zekâsına Ne Değer Katacak?

 

İş zekâsı projeleri, üretmiş olduğumuz verinin farklı boyutlarda analiz edilmesi olarak özetlenebilir. Böylece hem firmamızın o andaki durumunu hem de gidişatımızı görebiliriz. Bu analizlerin daha net olması için genellikle eski tarihlere ait arşivlenmiş verilerin de kullanılması gerekir ki bu da bizi öncelikle “veri ambarı” projelerini tamamlamaya mecbur kılar.

Devamı...